Σεβίλλη

Είδε περισσότερο ως «αγγαρεία» του ματς η Σεβίλλη η οποία και ηττήθηκε με το «βαρύ» 4-0 στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Έβγαλαν αρκετή κούραση στον αγωνιστικό χώροι οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι είδαν και τον Ντιέγκο Κάρλος να αποβάλλεται στο 52ο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Λοπετέγκι δέχθηκε τρία γκολ στο δεύτερο μέρος έπειτα από απαράδεκτη αμυντική λειτουργία, η ομάδα του βρίσκεται σταθερά στην 4η θέση με ρεκόρ 52-33 και 74 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Ακούνια (μπακ) και Ντιέγκο Κάρλος (αμυντικός). Αμφίβολος ο Κουντέ (αμυντικός).

Αλαβές

Δεύτερη σερί νίκη για την Αλαβές, αυτή τη φορά με 4-2 εντός έδρας κόντρα στην Γρανάδα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή αποφασιστικά στην αναμέτρηση, πέτυχαν από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο «καθαρίζοντας» έτσι την υπόθεση παραμονή. Η ομάδα του Καγιέχα βρίσκεται πλέον στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-56 και 38 βαθμούς.

Εκτός οι Κόρντομπα (επιθετικός), Έλι (αμυντικός) και Λόπεζ (αμυντικός).