Σετούμπαλ

Μεγάλη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Σετουμπάλ με 1-0, εντός έδρας απέναντι στην Μπράγκα. Οι γηπεδούχοι, μπορεί να μην είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο «χτυπώντας» σωστά στις αντεπιθέσεις κατάφεραν να σκοράρουν με τον Χατσαντί να χρίζεται σκόρερ στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι πλέον η ομάδα του Σάντος βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-4 και 6 βαθμούς.

Εκτός οι αναπληρωματικοί Φρέιτας (μέσος) και Πεντρόσα (μέσος).

Πορτιμονένσε

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Πορτιμονένσε, αυτή την φορά εντός έδρας απέναντι στην Πόρτο. Η ομάδα του Φόλα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο, ισοφάρισε, δέχθηκε όμως ένα γκολ «μαχαιριά» στο 98ο λεπτό που της στέρησε εν τέλει και τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 5-8 και 4 βαθμούς.

Σημαντική η απουσία του Παουλίνιο (επιθετικός) θα λείψει και ο βασικός Ιούρι (μέσος).