Σετούμπαλ

Άλλο ένα «στραβοπάτημα» για την Σετουμπάλ που αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Πορτιμονένσε. Αρκετά μοιρασμένη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, είχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν δίχως όμως να καταφέρουν να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος. Η ομάδα του Βελάσκεζ βρίσκεται πλέον στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-26 και 27 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο αναπληρωματικός Άλεξ (μέσος).

Μπενφίκα

Τραγική για ακόμα μία αγωνιστική η Μπενφίκα, ήρθε εντός έδρας ισόπαλη απέναντι στην Μορεϊρένσε με 1-1. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν κακό πρώτο μέρος ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αστόχησαν σε πέναλτι στο 49ο λεπτό, δεχόμενοι τέρμα στο 68ο. Η ισοφάριση ήρθε από σουτ του Πίτσι στο 91ο λεπτό που προήλθε από απόκρουση του τερματοφύλακα μετά από -και πάλι- άστοχη εκτέλεση πέναλτι του ίδιου παίκτη. Πλέον η ομάδα του Λάγκε έπεσε στην 2η θέση με ρεκόρ 51-13 και 58 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Γκαμπριέλ (μέσος) και Ζαρντέλ (αμυντικός) ενώ αμφίβολος είναι ο επίσης βασικός Αλμέιδα (αμυντικός).