Σερβία

Το παιχνίδι κόντρα στην Ελβετία ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού ο Μίτροβιτς στο 6ο λεπτό με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Σέρβους, ωστόσο δεν αξιοποίησαν τις πολλές ευκαιρίες τους για να κάνουν το 2-0 και το πλήρωσαν δεχομένοι δύο τέρματα στην επανάληψη. Η ήττα (2-1)  ψαλίδισε πολύ τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ αφού η ομάδα του Κρστάιτς χρειάζεται νίκη και μόνο νίκη απέναντι στο μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης απόψε, με την ισοπαλία να μην είναι αρκετή παρά μόνο εάν η Κόστα Ρίκα νικήσει την Ελβετία και ανάλογα με τα συνολικά τέρματα των δύο ομάδων.. Ο Σέρβος προπονητής πάντως υπογράμμισε πως το κλίμα στις τάξεις της ομάδας είναι εξαιρετικό και ότι όλοι έχουν ξεχάσει τί συνέβη στο παιχνίδι με την Ελβετία.

Σερβία (4-5-1) : Vladimir Stojkovic - Antonio Rukavina, Branislav Ivanovic, Dusko Tosic, Aleksandar Kolarov - Nemanja Matic, Luka Milivojevic, Sergej Milinkovic-Savic, Dusan Tadic, Filip Kostic - Aleksandar Mitrovic

Βραζιλία

Η αστοχία της απέναντι στην Κόστα Ρίκα ήταν παροιμιώδης και οφειλόταν σε μεγάλο βαθμό και στον εξαιρετικό αντίπαλο τερματοφύλακα Κέιλορ Νάβας, ωστόσο η Βραζιλία γλίτωσε ένα δεύτερο συνεχόμενο κάζο χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα από Κουτίνιο και Νειμάρ. Το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης σε καμία περίπτωση πάντως δεν έχει πείσει για την αποτελεσματικότητα του, ενώ ακόμα και η πρόκριση δεν είναι σίγουρη αφού υπάρχει ο κίνδυνος να χάσει από τη Σερβία και οι Ελβετοί να μην ηττηθούν από την Κόστα Ρίκα. Προς το παρόν βρίσκονται πάντως στην πρώτη θέση και θα την καπαρώσουν ακόμα κι αν φέρουν ίδιο αποτέλεσμα με την Ελβετία, την ομάδα που ισοβαθμούν.

Ντάγκλας Κόστα (Μ) και Ντανίλο (Α) έμειναν εκτός λόγω τραυματισμών.

Βραζιλία (4-2-3-1) : Alisson - Fagner, Miranda, Thiago Silva, Marcelo - Casemiro, Paulinho - Willian, Philippe Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus