Σερβία

Επιτυχές ντεμπούτο για τον Στοΐκοβιτς στα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου καθώς η Σερβία νίκησε με 3-2 την Ιρλανδία. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να προχωρήσουν στην ανατροπή με ένα γκολ του Βλάχοβιτς στο 40ο λεπτό και δύο του Μίτροβιτς στο 69ο και 75ο λεπτό της αναμέτρησης. Είχαν την κυριαρχία στην αναμέτρηση οι Σέρβοι οι οποίοι ωστόσο έδειξαν να είναι ευάλωτοι αμυντικά. Πλέον, βρίσκονται στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-2 και 3 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Κολάροφ (μπακ), Μαξίμοβιτς (αμυντικός), Μιλιβόγεβιτς (μέσος) και Γκατσίνοβιτς (μέσος)

Πορτογαλία

«Με το δεξί» και η Πορτογαλία στα προκριματικά του Μουντιάλ καθώς νίκησε στο Τορίνο ,ως τυπικά γηπεδούχους, με 1-0 το αδύναμο Αζερμπαϊτζάν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με αυτογκόλ ο Μεντβέντεφ στο 36ο λεπτό του αγώνα, η ομάδα του Σάντος αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αρκέστηκε κυρίως στο να «σπαταλάει» χρόνο για να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Μακρινά σουτ και πολλές πάσες στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, δεν πήρε πολλές πρωτοβουλίες ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Εκτός οι Γκερέιρο (μπακ), Πατρίσιο (τερματοφύλακας) και Πεπέ (αμυντικός). Δεν θα αγωνιστεί ο Γουίλιαμ Καρβάλιο (μέσος).