Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει στο πρωτάθλημα η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Νιουκάστλ. Εκμεταλλεύτηκε άριστα το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 45ο λεπτό καταφέρνοντας μετά από πολλές απειλητικές επιθέσεις να σκοράρει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαρπ στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρά τους τρεις βαθμούς, οι «λεπίδες» συνεχίζουν να βρίσκονται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ  9-29 και μόλις 5 βαθμούς σε 18 αγωνιστικές.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μπέργκε (μέσος), Ο'Κόνελ (αμυντικός), Ρόμπινσον (αμυντικός) και ΜακΜπέρνι (επιθετικός).

Τότεναμ

«Στραβοπάτημα» για την Τότεναμ που ήρθε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Φούλαμ. Πίεσε αρκετά στο πρώτο μέρος καταφέρνοντας να προηγηθεί με τον Κέιν στο 25ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο άφησε ελεύθερους χώρους στην άμυνα με τον αντίπαλο να ισοφαρίζει. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ που θα τους χάριζε και τους τρεις βαθμούς. Πλέον η «αρμάδα» του Μουρίνιο βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-16 και 30 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο ημιβασικός Λο Σέλσο (μέσος).