Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Παρά το γεγονός ότι κλήθηκε να αγωνιστεί για κάτι περισσότερο από τριάντα λεπτά με παίκτη λιγότερο, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει νίκη «χρυσάφι» με 1-0, εντός έδρας κόντρα στην Άστον Βίλα. Κόντρα στη ροή του αγώνα και ενώ απειλούταν συνέχεια, κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο ΜακΓκόλντριγκ, μετά από σέντρα σουτ του Μπάλντοκ βρέθηκε τη σωστή στιγμή στην σωστή θέση. Στο 57ο λεπτό ο Γιαγκέλκα πραγματοποίησε ένα δυνατό μαρκάρισμα όπου μετά από εξέταση VAR έλαβε την κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα οι «λεπίδες» να δεχθούν πολλές φάσεις δίχως όμως να αλλάξει το τελικό σκορ. Σταθερά στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Γουάιλντερ με ρεκόρ 16-43 και 14 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μπάσαμ (αμυντικός), Μπέργκε (μέσος), Μπογκλ (αμυντικός), Ίγκαν (αμυντικός), Ο'Κόνελ (αμυντικός), Ρόμπινσον (αμυντικός), Ρόντγουελ (αμυντικός) και ο τιμωρημένος Γιαγκέλκα (αμυντικός).

Σαουθάμπτον

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα και ένατο ματς όπου μένει χωρίς νίκη η Σαουθάμπτον καθώς αυτή τη φορά έχασε με 1-0, στην έδρα της Σαουθάμπτον. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9ο λεπτό με τον Ριτσάρλισον να «τρυπώνει» στην αντίπαλη ομάδα. Από εκεί και έπειτα κατάφερε να γίνει απειλητική μόλις μία φορά σε ολόκληρο τον αγώνα, στο τελευταίο δεκάλεπτο του εξαμήνου με ένα σουτ του Τζενέπο. Για ακόμα μία φορά δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική εικόνα οι «άγιοι» οι οποίοι πλέον βρίσκονται στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-44 και 30 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Ντιαλό (μέσος), Ρομέου (μέσος), Γουόλκοτ (μέσος), Γουόκερ Πίτερς (μπακ) καθώς και οι Ομπαφέμι (επιθετικός), Σμόλμποουν (αμυντικός). Αμφίβολος ο Μιναμίνο (μέσος).