Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Πραγματοποιεί όλο και καλύτερες εμφανίσεις κάθε αγωνιστική η Σέφιλντ η οποία ωστόσο εξακολουθεί να «αγνοεί»την νίκη, την φετινή χρονιά. Αυτή την φορά, παρότι προηγήθηκε, εν τέλει δέχθηκε την ανατροπή στην έδρα της Λίβερπουλ με 2-1. Εύστοχος από την άσπρη βούλα ο Μπέργκε στο 13ο λεπτό, συνέχισε να πιέζει η ομάδα του Γουάιλντερ που ωστόσο «έπεσε» πάνω στον εξαιρετικό Άλισον. Η ανατροπή διαμορφώθηκε στο 64ο λεπτό ενώ στο πρώτο μέρος είχε προηγηθεί το γκολ του Φιρμίνο. Σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «λεπίδες» με ρεκόρ 3-9 και μόλις έναν βαθμό.

Οριστικά εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι βασικοί Φλεκ (μέσος) και Ο΄Κόνελ (αμυντικός), με τον δεύτερο να χάνει λογικά ολόκληρη την φετινή σεζόν. Απών και ο ημιβασικός Μουσέτ (επιθετικός).

Μάντσεστερ Σίτι

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, στην έδρα της Γουέστ Χαμ. Έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο ωστόσο βρέθηκε πίσω στο σκορ με όμορφο γυριστό του Αντόνιο στο 18ο λεπτό. Ισοφάρισε με τον Φόντεν να σκοράρει πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, Μάρεζ και Στέρλινγκ έχασαν σωρεία ευκαιριών, σε φοβερή μέρα βρέθηκε ο τερματοφύλακας Φαμπιάνσκι. Στα του Champions League, εύκολα επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Μαρσέιγ η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, σκόραραν οι Τόρες, Γκουντογκάν και Στέρλινγκ.

Επιστρέφουν αλλά όχι στο 100% οι Άκε (αμυντικός) και Ζεζούς (επιθετικός), συνεχίζουν εκτός οι Μεντί (μπακ), Αγκουέρο (επιθετικός) και Φερναντίνιο (μέσος).