Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Σε ένα ματς όπου πραγματοποίησε πολλές αλλαγές, έχασε με 1-0 εντός έδρας από την Σάντερλαντ γνωρίζοντας και παράλληλα τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Καραμπάο Καπ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η Σέφιλντ ήταν απόλυτα εύστοχη και κατάφερε να «αποδράσει» με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Έβερτον (2-0). Μόλις ένα σουτ στον στόχο για τους φιλοξενούμενους όπου ήταν και το γκολ του Μουσέτ στο 79ο λεπτό ενώ το άλλο τέρμα της αναμέτρησης επιτεύχθηκε με αυτογκόλ του Μινά στο 40ο λεπτό. Πλέον οι «λεπίδες» βρίσκονται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-6 και 8 βαθμούς.

Μοναδική απουσία αυτή του τιμωρημένου και βασικού Σαρπ (επιθετικός).

Λίβερπουλ

Έπαιξε όσο έπρεπε καταφέρνοντας να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του EFP Cup με νίκη στην έδρα της ΜΚ Ντόνς με 2-0. Στα του πρωταθλήματος, η Λίβερπουλ παρουσιάστηκε σοβαρή και κατάφερε να πάρει τρίποντο «χρυσάφι» στην έδρα της Τσέλσι με 2-1. Εκπληκτικό γκολ αυτό του Άαρνολντ στο 14ο λεπτό, το δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση προήλθε από τον Φιρμίνο στο 30ο λεπτό. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η «αρμάδα» του Κλοπ με ρεκόρ 17-5 και 18 βαθμούς.

«Στα πιτς» παραμένουν οι σημαντικοί Άλισον (τερματοφύλακας) και Οριγκί (επιθετικός).