Σασουόλο

Όλα της πήγαν πρίμα στο στάδιο Αντρέα Μπεντεγκόντι, από το οποίο έφυγε νικήτρια (0-1) επί της τοπικής Ελλάς Βερόνα χάρη σε ένα γκολ του Τζούρισιτς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Βέβαια, οι νεροβέρντι δεν ήταν σε καμία περίπτωση καλύτεροι από τους γηπεδούχους, τους έσωσαν όμως δύο φορές τα δοκάρια τους και με κάποια δόση τύχης πανηγύρισαν την επιστροφή στις επιτυχίες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες. Στο +2 από τη γραμμή του υποβιβασμού το συγκρότημα από την Εμίλια-Ρομάνια, δύσκολα όμως θα μπλέξει σε μπελάδες αφού έχει καλές δυνατότητες και ρόστερ, 2-0-2 με 4/4 over στο Μapei Stadium.

Θα λείψουν οι Κίρικες (Α), Φεράρι (Α), Μπουραμπιά (Μ).

Bet Info - Σασουόλο

5 γκολ σημειώνονται κατά μέσο όρο φέτος στα εντός έδρας ματς της Σασσουόλο.

Φιορεντίνα

Δραστήρια επιθετικά, ευάλωτη αμυντικά στο ντέρμπυ με τη Λάτσιο στην Τοσκάνη, θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα (1-2) που ήρθε με αμφισβητούμενο γκολ στο 89' (υπήρξε πιθανότατα φάουλ των φιλοξενούμενων στην αρχή της φάσης), ενώ είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτυ και τον Ριμπερί να παίρνει κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις. Με αυτόν τον άδοξο τρόπο έλαβε τέλος το προγενέστερο αήττητο σερί των βιόλα που καλούνται να μη χάσουν άλλο πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τη διεκδίκηση μίας θέσης στην πρώτη εξάδα της κατάταξης. Μέτριες οι επιδόσεις τους πάντως μακριά από τη Φλωρεντία (1-2-1 με 3/4 over).

Tιμωρημένος ο Ριμπερί (Ε), τραυματίας ο Κασέρες (Α).