Σασουόλο

Στο όριο η νίκη της επί της Σαμπντόρια σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα χάρη σε ένα γκολ του φορμαρισμένου Μπεράρντι για το τελικό 1-0. Οι νεροβέρντι μετρούν τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα και οι αποτυχίες των ομάδων που βρίσκονται ψηλότερα στην κατάταξη τους έχουν βάλει ξανά μέσα στο παιχνίδι για την έβδομη θέση και τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ, σαφώς και τους ενδιαφέρει να συμμετάσχουν ξανά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Δεδομένη η αποχώρηση του τεχνικού Ντε Τζέρμπι στο τέλος της σαιζόν, 6-7-3 με 10/16 over o μέχρι σήμερα απολογισμός στο Ρέτζιο Εμίλια.

Aπών ο στόπερ Αιχάν.

Αταλάντα

Έκανε πλάκα κατά τη φιλοξενία της Μπολόνια στο Μπέργκαμο φτάνοντας σε συντριπτικό υπέρ της σκορ (5-0) εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική υπεροχή για περίπου σαράντα αγωνιστικά λεπτά. Μάλιστα αποδείχτηκε για ακόμα μία φορά ο πλουραλισμός των νερατζούρι στο σκοράρισμα καθώς πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές σημείωσαν τα τέρματα της ομάδας κι επεξέτειναν ακόμα περισσότερο το θετικό σερί. Στη δεύτερη θέση η Αταλάντα - το ταβάνι που μπορεί να φτάσει φέτος - που βρίσκεται κοντά στην εκ νέου έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ, 9-5-2 με 8/16 over oι επιδόσεις μακριά από τη Λομβαρδία.