Σπάρτα Σάρπσμποργκ

Ακόμα μία ήττα γνώρισε η Σάρπσμποργκ στην έδρα της Μόλντε με 2-1. Ωστόσο, αυτή την φορά η ομάδα του κόουτς Μπάκε παρουσίασε ανταγωνιστικό πρόσωπο καθώς «κοίταξε στα μάτια» την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε στο 72ο λεπτό όμως αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να «φύγει» με τον βαθμό της ισοπαλίας από μία δύσκολη έδρα καθώς η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε μόλις τρία λεπτά μετά. Σταθερά στην προτελευταία θέση η ομάδα του Νορβηγού κόουτς με ρεκόρ 16-21 και 13 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνει ο αναπληρωματικός Χορν (αμυντικός).

Ρόζενμποργκ

Πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς λιγκ πήρε η Ρόζενμποργκ με συνολικό σκορ 3-2 απέναντι στην Μπάτε. Οι Νορβηγοί παρότι έχασαν με 2-1 στη Λευκορωσία, έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο στην έδρα τους με αποτέλεσμα να πετύχουν δύο γκολ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης δίνοντας τους ένα «καθαρό» 2-0 και ταυτόχρονα την πρόκριση εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Μάριμπορ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Χόμλαντ νίκησε στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση με 5-1, εντός έδρας την Βίκινγκ και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 20-18 και 24 βαθμούς.