Σαρλερουά

Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου, Σταντάρ Λιέγης και Σαρλερουά ήρθαν ισόπαλες 1-1. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 45+1' ο Μοριόκα ενώ στο 90+1' ο Εμποκού έφερε το ματς στα ίσα. Στις καθυστερήσεις μάλιστα, διακόπηκε το παιχνίδι για επεισόδια των οπαδών της δεύτερης και ενώ το ματς ήταν στο 1-1. Τρείς νίκες, μία ισοπαλία και μόλις μια ήττα στα πέντε πιο πρόσφατα για τους ανεβασμένους «ασπρόμαυρους».

Τιμωρημένος ο Μαρκό Ιλεμααριτρά (Μ), εκτός ο Χένεν (Μ), Μανταντά (Τ).

Bet Info - Σαρλερουά

6/7 over 2.5 προσφάτως.

Άντερλεχτ

H Άντερλεχτ μπορεί να έχει φτάσει κυριολεκτικά στον πάτο όμως δείχνει πως υπάρχει παρακάτω. Για τρίτο σερί ματς έμεινε χωρίς τρίποντο, μιας και «κόλλησε»στο 0-0 στην έδρα της απέναντι στην ουραγό του βαθμολογικού πίνακα, Μπέβερεν. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με πολύ αμυντικό προσανατολισμό, με την Άντερλεχτ να βγαίνει ολη πολύ ψηλά για να βρεί το γκολ και στα σημεία να νιώθει τυχερή που δεν το δέχτηκε σε... κόντρα επίθεση. Η ουσία είναι πως η ομάδα του Ντέιβις συνεχίζει να μην μπορεί να σηκώσει κεφάλι καθώς ύστερα από 9 αγωνιστικές έχει μόλις 6 βαθμούς και βρίσκεται 3 θέσεις μακριά από τον πάτο της βαθμολογίας.

Tραυματίας ο Κομπανί, όπως και οι Σόουα Αντζέι (Α), Ναγιάρ (Α), Γεβχέν Μακαρένκο (Μ), Μπακαλί (Μ), Ντιματά (Ε).