Σαουθάμπτον

Νίκη στα πέναλτι και πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ για την Σαουθάμπτον που κατέβηκε στην αναμέτρηση με βασικούς στην έδρα της Έβερτον και απέσπασε αρχικά την ισοπαλία με 1-1 στην κανονική διάρκεια. Ισορροπημένο ματς, φάνηκε ότι οι δύο ομάδες ήθελαν να λύσουν τις διαφορές τους στην διαδικασία των πέναλτι. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος έχασε την προηγούμενη αγωνιστική με 2-0 στην έδρα της Γουλβς σε ένα ματς που το έλεγχε μέχρι το 70΄όπου και δέχθηκε εν τέλει το πρώτο γκολ. Βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, και πιο συγκεκριμένα στην 16η με ρεκόρ 6-11 και μόλις 5 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για τους γηπεδούχους.

Τσέλσι

Πήρε αγχωτική νίκη με 1-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι με αντίπαλο την αδύναμη Βίντι για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Αλβάρο Μοράτα μετά από όμορφη ασίστ του Γουίλιαν.. Πραγματοποίησε ροτέσιον ο Μαουρίσιο Σάρι με σκοπό την ξεκούραση βασικών παικτών. Βρίσκεται μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και δεν θα δυσκολευτεί να προκριθεί στην επόμενη φάση, στους «32» του Γιουρόπα λιγκ. Για το πρωτάθλημα έφερε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι σε μία Λίβερπουλ που δεν απείλησε ιδιαίτερα σε όλη την διάρκεια του ματς. Σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο ο Αζάρ μετά από όμορφο σουτ, ισοφάρισε ο Στάριτζ με τρομερό γκολ στο 86ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι βρίσκεται πλέον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-5 και 17 βαθμούς.