Σαουθάμπτον

Κακή εμφάνιση από τη Σαουθάμπτον που συνδυάστηκε με ήττα, 2-1 εντός έδρας απέναντι στην Γουλβς. Οι γηπεδούχοι, αν και προηγήθηκαν με τον Ινγκς, «προδόθηκαν» από τα πολλά αμυντικά κενά που τους «ταλανίζουν» τον τελευταίο καιρό, με αποτέλεσμα να δεχθούν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, μέσα στα πρώτα είκοσι λεπτά. Έτσι, οι «άγιοι» συμπλήρωσαν σερί έξι συνεχόμενων αγωνιστικών όπου μετράνε μόνο ήττες, δίχως να έχουν σκοράρει στα τρία εξ' αυτών. Πλέον, η «αρμάδα» του Χάσενχατλ βρίσκεται στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-39 και 29 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Γουόλκοτ (μέσος) και Γουόκερ-Πίτερς (μπακ), δεν επηρεάζουν οι απουσίες των Ομπαφέμι (επιθετικός) και Σμόλμπόουν (μέσος).

Τσέλσι

Άλλη μία συνεχόμενη νίκη για την Τσέλσι, αυτή την φορά εντός έδρας με 2-0 κόντρα στην Νιουκάστλ. Κυρίαρχη στο παιχνίδι η ομάδα του Τούχελ, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ζιρού στο 31ο λεπτό ενώ οχτώ λεπτά αργότερα σκόραρε και ο Βέρνερ που επέστρεψε στα γκολ για τον θεσμό του πρωταθλήματος μετά από πολλούς μήνες. Έτσι, οι «μπλε» παραμένουν αήττητοι με τον Γερμανό στον πάγκο και πλέον βρίσκονται εντός τετράδας, καθώς προσπέρασαν την Λίβερπουλ, με ρεκόρ 40-24 και 42 βαθμούς, στο -14 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αμφίβολοι οι Τιάγκο Σίλβα (αμυντικός) και Πούλισικ (μέσος), ξεπέρασαν το πρόβλημα που τους ταλαιπωρούσε οι Έιμπραχαμ (επιθετικός) και Χάβερτζ (μέσος).