Νιούκαστλ

Δεν πραγματοποίησε καθόλου καλή εμφάνιση στην έδρα της Σαουθάμπτον με αποτέλεσμα να δεχθεί την ήττα με 2-0. Βρέθηκε μόλις στο 7 λεπτό πίσω στο σκορ, δεν κατάφερε να απειλήσει ποτέ δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 82ο λεπτό. Η μοναδική φάση που μπόρεσε να γίνει επικίνδυνη ήταν στο 86ο λεπτό όταν σε μία κεφαλιά του Γιοένλιτον ο ΜακΚάρθι εκτινάχθηκε κάνοντας μία εντυπωσιακή απόκρουση. Πλέον η ομάδα του Μπρούς βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-13 και 11 βαθμούς.

Δεν θα αγωνιστεί ο βασικός Γουίλσον (επιθετικός) ο οποίος χτύπησε, εκτός παραμένουν και οι σημαντικοί Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας), Σέλβι (μέσος), Φρέιζερ (μέσος), Ρίτσι (μέσος) και Ντάμετ (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Γκέιλ (επιθετικός).

Τσέλσι

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει για ακόμα μία αγωνιστική καλή εμφάνιση παίρνοντας εντός έδρας νίκη με 4-1 απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Δέχθηκε γκολ για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα ο Μεντί, η ανατροπή ωστόσο ήρθε πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τους Έιμπραχαμ και Τσίλγουελ να σκοράρουν. Το δεύτερο μέρος ήταν και πάλι «μονόλογος» των γηπεδούχων με τους Σίλβα και Ζίγιεχ να προσθέτουν το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερς. Στην 5η θέση βρίσκεται η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ με ρεκόρ 20-10 και 15 βαθμούς.

Αναμένεται να πάρει ανάσες ο σημαντικός Τιάγκο Σίλβα (αμυντικός), το ίδιο ισχύει και για τον Τσίλγουελ (μπακ). Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Χάβερτζ (μέσος), θα απουσιάσει για ακόμα ένα ματς ο τραυματίας Πούλισικ (μέσος).