Σαουθάμπτον

Δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα χάνοντας με 2-1 στην έδρα της Τότεναμ. Η Σαουθάμπτον, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει έπειτα από λάθος του Γιορίς και πάρε-βάλε του Ινγκς στο 39ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος πίεσε τους γηπεδούχους που έπαιζαν με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο δίχως να καταφέρουν να βρουν κάποιο γκολ, με τον Γάλλο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί κάποιες εξαιρετικές αποκρούσεις. Πλέον, η ομάδα του Χάσενχουτλ βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-11 και 7 βαθμούς.

Μοναδικός απών ο αναπληρωματικός Ντζενέπο (μέσος).

Τσέλσι

Καλή εμφάνιση από την Τσέλσι στην έδρα της Λιλ και νίκη με 2-1 για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ με τους Έιμπραχαμ και Γουίλιαν να βρίσκουν δίχτυα στο 22ο και 78ο λεπτό της αναμέτρησης. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν κυρίαρχη και νίκησε χωρίς να δυσκολευτεί, εντός έδρας με 2-0 την Μπράιτον. Εύστοχος από τα έντεκα βήματα ο Ζορζίνιο μετά από κερδισμένο πέναλτι του Μάουντ, σκόραρε ξανά ο Βραζιλιάνος Εξτρέμ με τους «μπλε» να ανεβαίνουν στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-13 και 11 βαθμούς.

Συνεχίζουν εκτός οι σημαντικοί Λόφτους-Τσικ (μέσος), Έμερσον (μπακ) και Ρούντιγκερ (στόπερ).