Σαουθάμπτον

Άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση για την Σαουθάμπτον που νίκησε με 4-3 στην έδρα της ποιοτικής Άστον Βίλα. Δύο γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε ο Γουόρντ-Πράους, τον πίνακα των σκόρερς συμπλήρωσαν οι Βέστεγκαρντ με κεφαλιά και ο συνήθης «ύποπτος» Ίνγκς στο 58ο λεπτό. Δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά από τον αντίπαλο δίχως όμως να αλλάζει η κατανομή των τριών βαθμών με την ομάδα του Χάσενχατλ να βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-12 και 13 βαθμούς.

Χτύπησε και θα απουσιάσει για αρκετό καιρό ο βασικός και αστέρας της ομάδας Ινγκς (επιθετικός), εκτός και ο αναπληρωματικός Βόκινς (αμυντικός). Δεν θα αγωνιστούν οι σημαντικοί Μπετράντ (αμυντικός) και Μπέντναρεκ (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Σαλισού (αμυντικός).

Νιούκαστλ

Εκμεταλλεύτηκε άριστα τις απουσίες του αντιπάλου και έτσι η Νιουκάστλ κατάφερε να πάρει εντός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στην Έβερτον. Σκόρερ και των δύο τερμάτων για τους γηπεδούχους ο Γουίλσον που βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση. Σημαντικές επεμβάσεις έκανε για ακόμα μία αγωνιστική ο Ντάρλοου που θέτει ευχάριστο «πονοκέφαλο» στον Σμιθ για το αν θα επιστρέψει στο βασικό σχήμα ο Ντουμπράβκα. Πλέον οι «καρακάξες» βρίσκονται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-11 και 11 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν σταθερά οι μακροχρόνιοι Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας), Ρίτσι (μέσος), Γκέιλ (επιθετικός) και Σέλβι (μέσος).