Σαουθάμπτον

Σε ένα ματς «ροντέο», η Σαουθάμπτον ηττήθηκε στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 15ο λεπτό, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση έπειτα από δέκα λεπτά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουόρντ Πράους. Από εκεί και έπειτα, η ποιότητα των γηπεδούχων έκανε την διαφορά με την ομάδα του Χάσενχατλ απλά να μειώνει του δείκτη του σκορ στο 56ο λεπτό με γκολ του Άνταμς. Σταθερά στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «άγιοι» με ρεκόρ 35-49 και 33 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Ινγκς (επιθετικός), Γουόλκοτ (επιθετικός), Ρομέου (αμυντικός) και Τζενεπό (επιθετικός) καθώς και οι αναπληρωματικοί Σμόλμποουν (μέσος) και Ομπαφέμι (επιθετικός).

Μπράιτον

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Μπράιτον, αυτή τη φορά εντός έδρας με 2-1 απέναντι στη Λέστερ. Αν και η ομάδα του Πότερ κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό με τον Λαλάνα, δεν εμφάνισε το ίδιο ανταγωνιστικό πρόσωπο και στο δεύτερο μέρος με συνέπεια να δεχθεί την ανατροπή με τα τέρματα των Ιχεανάτσο και Άμαρτι στο 62ο και 87ο λεπτό αντίστοιχα. Σε «κρίση» φαίνεται πως βρίσκονται οι «γλάροι» τη φετινή χρονιά, πλέον στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-35 και 26 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τη Φούλαμ.

Παραμένουν εκτός οι Γουέμπστερ (αμυντικός), Μαρτς (μέσος), Λάμπτει (μπακ) και Αντουάν (επιθετικός). Αμφίβολος ο Κόνολι (μέσος).