Σαουθάμπτον

Σημαντικότατη νίκη πέτυχε η Σότον την περασμένη αγωνιστική. Επιβλήθηκε 1-0 (εκτός) της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, εκμεταλλευόμενη το γεγονός πως ο αντίπαλος έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα στο β' ημίχρονο. Καλή εμφάνιση από τον Τζενέπο (εξτρέμ) που θεωρείται... παιδί του Χάιζενχιλτ (τεχνικός), μιας κι αυτός του έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστεί στη Σότον. Προ δύο αγωνιστικών είχε πάρει ισοπαλία (εντός, 1-1) από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Σε καλό «φεγγάρι» πάντως... οι άγιοι.

Ο πολυσήμαντος Τζενέπο (εξτρέμ) κάνει εκ νέου αγώνα δρόμου για να προλάβει το ματς. Επιστρέφει ο φορμαρισμένος Ρέντμοντ (εξτρέμ) που αποθεραπεύτηκε πλήρως.

Μπόρνμουθ

Μεστή εμφάνιση. Ολοκληρωμένη. Γεμάτη. Νίκησε 3-1 (εντός) την Έβερτον με 2 γκολ στο β' ημίχρονο. Απόλυτα ικανοποιημένος ο Έντιν Χάου (τεχνικός) που είδε το σύνολό του να ρολάρει για τα καλά -επιτέλους- στη φετινή σεζόν. Πρώτος και ξεκάθαρος στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορία, όμως εφόσον η Μπόρνμουθ συνεχίσει τέτοιες εμφανίσεις, θα κοιτάξει και πιο ψηλά...

Γεμάτο το απουσιολόγιο για τα «κεράσια», με τους: Σμιθ (μέσος), Στάνισλας (εξτρέμ), Γκόσλινγκ (μεσοαμυντικός), Μπρουκς (στόπερ) και Ντάνιελς (μπακ) να λείπουν ελέω τραυματισμών.