Σαουθάμπτον

Συνέχισε το αήττητο σερί της η Σαουθάμπτον που αναδείχθηκε ισόπαλη στο Λονδίνο, κόντρα στην Άρσεναλ με 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Γουόλκοτ με όμορφο τελείωμα σε τετ α τετ ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος, δέχθηκαν την ισοφάριση στο 52ο λεπτό, απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 62ο δίχως όμως να καταφέρουν να πάρουν άλλη μία νίκη. Πλέον η ομάδα του Χάσενχατλ βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-18 και 24 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες.

Μάντσεστερ Σίτι

Ισόπαλη για ακόμα μία φορά αναδείχθηκε η Σαουθάμπτον στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά με 1-1, εντός έδρας κόντρα στην αδύναμη Γουέστ Μπρομ. Αν και ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση προηγούμενη στο 30ο λεπτό με τον Γκουντογκάν, δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ του Ντίας στο 43ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα πίεζε συνεχώς τον αντίπαλο χάνοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τους Γκουντογκάν και Στέρλινγκ να στέλνουν την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα από εξαιρετικά κοντινή απόσταση. Πλέον η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-12 και έχοντας 20 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν για ακόμα μία αγωνιστική οι αναπληρωματικοί Ζιντσένκο (αμυντικός) και Γκαρσία (αμυντικός).