Σαουθάμπτον

Καταπληκτική εμφάνιση και νίκη για την Σαουθάμπτον που πήρε τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Γουότφορντ με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν με τον συνήθη ύποπτο Ινγκς στο 16ο λεπτό. Στην συνέχεια, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 70ο λεπτό πριν ο Γουόρντ-Πράουζ διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 82ο λεπτό. Στην 14η θέση βρίσκεται η ομάδα του Χάσενχατλ με ρεκόρ 41-55 και 40 βαθμούς.

Εκτός ομάδας έχει τεθεί ο άλλοτε αρχηγός Χότζμπεργκ (μέσος), θα απουσιάσει και ο Μπουφάλ (μέσος).

Μάντσεστερ Σίτι

Συνέχισε τις πειστικές εμφανίσεις η Μάντσεστερ Σίτι η οποία αυτή την φορά «φιλοδώρησε» με τέσσερα γκολ την Λίβερπουλ, εντός έδρας. Οι περσινοί πρωταθλητές ήταν κατά πολύ ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Μπρούινε ενώ οι Στέρλινγκ και Φόντεν έδωσαν «αέρα» τριών τερμάτων πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αλλά και πάλι οι «πολίτες» κατάφεραν να βρουν δίχτυα με αυτογκόλ του Τσάμπερλειν στο 66ο λεπτό. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα συνεχίζει να βρίσκεται σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μοναδικός απών ο σημαντικός Αγκούερο (επιθετικός) που χάνει οριστικά το υπόλοιπο της σεζόν.