Σαουθάμπτον

Απογοητευτική η Σαουθάμπτον στο πρώτο ματς της χρονιάς, ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της Έβερτον. Παρότι άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, δεν έδειξε ανταγωνιστική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενη τρία γκολ δίχως ποτέ να καταφέρει να αντιδράσει στην αναμέτρηση. Σε δηλώσεις του ο Χάσενχατλ μίλησε για μία δύσκολη χρονιά η οποία ωστόσο θα κάνει δυνατότερους τους παίκτες του.

Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Σμόλμποουν (μέσος).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Εμφατική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που νίκησε με 5-1, εντός έδρας τη Λιντς. Άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό ο Μπρούνο Φερνάντες, ισοφαρίστηκαν προσωρινά οι γηπεδούχοι ωστόσο ο Πορτογάλος πέτυχε άλλα δύο γκολ με τους Γκρίνγουντ και Φρεντ να συμπληρώνουν τον πίνακα των σκόρερ. Τέσσερις ασίστ μοίρασε ο Πογκμπά που δείχνει να βρίσκεται σε τρομερή αγωνιστική φόρμα.

Εκτός οι Χέντερσον (τερματοφύλακας), Ράσφορντ (επιθετικός) και Τέγες (μπακ). Αμφίβολοι οι Βαράν (αμυντικός), Τζόουνς (αμυντικός), Καβάνι (επιθετικός) και Μπαιγί (αμυντικός).