Σαουθάμπτον

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Σαουθάμπτον, πάλι με 0-0, αυτή την φορά εντός έδρας κόντρα στην Γουέστ Χαμ. Δεν έδειξαν τίποτα το ιδιαίτερο στην επίθεση οι γηπεδούχοι που επίσης απειλήθηκαν ελάχιστες φορές. Προχώρησε σε κάποιες εντυπωσιακές επεμβάσεις για ακόμα μία φορά ο ΜακΚάρθι δίνοντας έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Η «αρμάδα» του Χάσενχατλ μετράει μόλις δύο ήττες στα τελευταία ματς με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-19 και έχοντας 26 βαθμούς.

Οριστικά εκτός οι σημαντικοί Βέστεγκαρντ (αμυντικός) και Ρέντμοντ (μέσος).

Λίβερπουλ

«Στραβοπάτημα» για την Λίβερπουλ που έχασε και πάλι βαθμούς. Αυτή την φορά πήρε τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, στην έδρα της Νιουκάστλ δίχως να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση. Είχε την πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Σαλάχ στο 34ο λεπτό ενώ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ντάρλοου έκανε πολύ όμορφη επέμβαση στην κεφαλιά του Φιρμίνο. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κλοπ είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων δίχως να καταφέρει όμως να σκοράρει. Την έπιασε στην κορυφή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους 33 πόντους.

Πήρε λεπτά συμμετοχής στο τελευταίο ματς ο βασικός Τιάγκο (μέσος) και αυτό αποτελεί ευχάριστο γεγονός. Συνεχίζουν εκτός οι Τσιμίκας (μπακ), Γκόμεζ (αμυντικός), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Τσάμπερλειν (μέσος), Ζότα (μέσος), Κειτά (μέσος) και Μάτιπ (αμυντικός)