Σαουθάμπτον

Τρίτη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Σαουθάμπτον, αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Τότεναμ. Οι «άγιοι» ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος. Δημιούργησαν πολλές απειλές μπροστά από την αντίπαλη εστία ενώ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ινγκς στο 30ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της ομάδας δεν ήταν η ανάλογη με αποτέλεσμα να δεχθεί την ανατροπή με δύο τέρματα στο 60ο και 75ο λεπτό. Πλέον, η «αρμάδα» του Χάσενχατλ βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-58 και 36 βαθμούς.

Τραυματίστηκαν και δεν θα αγωνιστούν οι Ινγκς (επιθετικός) και Ρέντμοντ (μέσος). Εκτός παραμένουν οι Σμόλμποουν (μέσος), Ρομέου (μέσος) και Ομπαφέμι (επιθετικός).

Λέστερ

Έδειξε να έχει ψυχικά αποθέματα η Λέστερ η οποία έκανε την ανατροπή νικώντας με 2-1 την Κρίσταλ Πάλας. Η ομάδα του Ρότζερς βρέθηκε πίσω στο πρώτο μέρος, «ανέβασε στροφές» στο δεύτερο ισοφαρίζοντας με τον Καστάνιε στο 50ο λεπτό, παίρνοντας την νίκη με όμορφο σουτ του άκρως φορμαρισμένου Ιχεανάτσο στο 80ο λεπτό. Σταθερά στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «αλεπούδες» με ρεκόρ 60-38 και 62 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Μπαρνς (επιθετικός), Τζάστιν (μπακ) και Μόργκαν (αμυντικός).