Σαουθάμπτον

Ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές για την Σουθάμπτον, με 3-1 εντός έδρας από την ποιοτική Λίβερπουλ. Παρότι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 9ο λεπτό με τον Λονγκ, στην συνέχεια υπερίσχυσε η ποιότητα των φιλοξενούμενων οι οποίοι κάνοντας ένα πολύ ώριμο παιχνίδι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την ανατροπή στο 80ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Χάσενχαλτ βρίσκεται στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-53 και 33 βαθμούς, στο +5 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Σταθερά εκτός οι Λεμινά (μέσος) και Ομπαφέμι (επιθετικός),απουσίες που ωστόσο δεν επηρεάζουν την σύσταση της αρχικής ενδεκάδας.

Γουλβς

Αποκλεισμός για την Γουλβς από την συνέχεια του FA Cup καθώς ηττήθηκε στην παράταση με 3-2 στην έδρα της Γουότφορντ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος τώρα, η ομάδα του Εσπιρίτο έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο με αποτέλεσμα να νικήσει, εντός έδρας την ποιοτική Μάντσεστερ Γιουνάτεντ του Σόλσκιερ με 2-1. Τα γκολ προήλθαν από σουτ του Γιότα και αυτογκόλ του Σμόλινγκ στο 25ο και 77ο λεπτό αντίστοιχα. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού με ρεκόρ 40-39 και 47 βαθμούς.