Σαουθάμπτον

Δεν παρουσιάστηκε σοβαρή για το κύπελλο και δέχθηκε τον αποκλεισμό στα πέναλτι από την Ντέρμπι, εντός έδρας με το ματς στην κανονική διάρκεια να λήγει 2-2. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος η ομάδα του Χασενχούτι πήρε εξαιρετικά σημαντική νίκη στην έδρα της ποιοτικής Λέστερ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Γουάρντ ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 47ο λεπτό με τον Λόνγκ. Αν και έμειναν με 10 παίκτες μπόρεσαν τελικά να αμυνθούν σωστά και να μην χάσουν το τρίποντο. Στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «Άγιοι» με ρεκόρ 23-39 και 19 βαθμούς.

Εκτός ο τιμωρημένος Βαλερί (μέσος), ενώ θα απουσιάσουν και οι Γιοσίντα (στόπερ) και Χότζμπεργκ (μέσος).

Έβερτον

Άνετη νίκη πήρε η Έβερτον, εντός έδρας απέναντι στην προβληματική Μπόρνμουθ με 2-0. Οι γηπεδούχοι αν και δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση κατάφεραν να ανεβάσουν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και να πετύχουν γκολ με τον Ζουμά στο 61ο λεπτό. Συνέχισαν και μετέπειτα το πρέσινγκ και κατάφεραν να βρουν εν τέλει και δεύτερο τέρμα με τον Κάλβερτ-Λούιν στο 95ο λεπτό. Καλό ποδόσφαιρο από τα «Ζαχαρωτά», ανέβηκαν στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-31 και 30 βαθμούς.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Γιαγκέλκα (αμυντικός).