Σαουθάμπτον

Το πάλεψε μέχρι τέλους και έτσι η Σαουθάμπτον κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, στην έδρα της Τσέλσι με 3-3. Αν και βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο 28ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στην μείωση πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Ινγκς στο 43ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, ισοφάριση με τον Άνταμς όμως δεν κράτησε πολύ καθώς οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα. Ο Βέστεργκαρντ, με όμορφη κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ το 92ο λεπτό για την ομάδα του Χάσενχατλ που πλέον βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-9 και 7 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Άρμστρονγκ (μέσος) καθώς είχε «χτυπηθεί» από τον Covid-19. Εκτός παραμένει ο σημαντικός Τζενεπό (αμυντικός), πρόβλημα προέκυψε και με τους Γουόλκοτ (μέσος0 και Βαλερί (αμυντικός). Εκτός παραμένουν οι Σμόλμποουν (μέσος) και Σαλίσου (μέσος).

Έβερτον

Τέλος στο σερί νικών για την Έβερτον καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Λίβερπουλ, στο ντέρμπι του Μέρσεϊσάιντ, εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι πιέστηκαν και δέχθηκαν το γκολ μόλις στο 3ο λεπτό ωστόσο η ισοφάριση ήρθε με τον Κιν στο 19ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Χάμες. Στο δεύτερο μέρος, τα «ζαχαρωτά» κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση και αν και βρέθηκαν πίσω για δεύτερη φορά, πέτυχαν γκολ στο 81ο λεπτό με τον Κάλβερτ Λιούιν. Στην 1η θέση σταθερά η ομάδα του Αντσελότι με ρεκόρ 14-7 και 13 βαθμούς.

Πέρα των ήδη υπαρχόντων μακροχρόνιων, από την επερχόμενη αναμέτρηση θα λείψει ο τιμωρημένος Ριτσάρλισον (μέσος). Ο Χάμες (μέσος) δεν βρίσκεται στο 100% ωστόσο αναμένεται να βρίσκεται κανονικά στην αποστολή.