Σαουθάμπτον

Έπαιξε με αρκετές απουσίες στο αρχικό σχήμα και αυτό της κόστισε με συνέπεια να δεχθεί εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Άρσεναλ. Αν και άνοιξε το σκορ με πολύ όμορφο σουτ του Άρμστρονγκ στο 3ο λεπτό, δέχθηκε την ανατροπή πριν την λήξη ακόμα του πρώτου μέρους. Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος από την ομάδα του Χάσενχατλ που θα λέγαμε ότι συμβιβάστηκε με το τελικό αποτέλεσμα στο 72ο λεπτό και μετά το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων. Πλέον, οι «άγιοι» βρίσκονται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-24 και 29 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Γουόκερ-Πίτερς (μπακ), Τζενεπό (επιθετικός) και Βέστεργκαρντ (αμυντικός), επιστρέφει ο σημαντικός Μπέρντραντ (μέσος) και ο βασικός Ρομέου (μέσος), τραυματίες παραμένουν οι αναπληρωματικοί Τέγα (επιθετικός), Σαλίσου (μέσος), Ομπαφέμι (επιθετικός) και Σμόλμποουν (μέσος).

Αστον Βίλα

Άδικη ήττα με 3-2 δέχθηκε η Άστον Βίλα, στην έδρα της Μπέρνλι. Είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και μπόρεσε να προηγηθεί με τον Γουότκινς στο 14ο λεπτό. Δέχθηκε την ισοφάριση με τον Μι ωστόσο μπόρεσε να πάρει και πάλι «κεφάλι» στο σκορ με τον καταπληκτικό Γκρίλις στο 68ο λεπτό. Στην συνέχεια, η άμυνα αδράνησε για πέντε λεπτά δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή σε τέσσερα λεπτά με τα γκολ των ΜακΝέιλ και Γούντ. Πλέον, η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-21 και 29 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Χάους (αμυντικός) και ο μακροχρόνια απών Γουέσλει (επιθετικός).