Σαουθάμπτον

Εμφανίστηκε σοβαρή στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να πάρει μία «επαγγελματική» νίκη με 1-0 απέναντι στην Άρσεναλ για τον θεσμό του κυπέλλου. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Γκάμπριελ με αυτογκόλ έπειτα από μακρινό σουτ του Γουόκερ Πίτερ. Στα του πρωταθλήματος, ταξίδευσε στο Λέστερ με πολλές απουσίες που της κόστισαν καθώς ηττήθηκε με 2-0. Πλέον, η ομάδα του Χάσενχατλ βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-21, έχοντας 29 βαθμούς.

Πολλά τα προβλήματα απουσιών για τους «αγίους». Συγκεκριμένα θα λείψουν οι βασικοί Γουόκερ Πίτερς (μπακ), Βέστεγκαρντ (αμυντικός), Ρομέου (μέσος), Μπέρτραντ (μέσος) Ρέντμοντ (μέσος) και Τζενεπό (μέσος) ενώ θα απουσιάσουν επίσης οι αναπληρωματικοί Ομπαφέμι (επιθετικός), Σμόλμπόουν (μέσος), Σαλίσου (μέσος) και Τέγια (επιθετικός).

Άρσεναλ

Τέλος το κύπελλο για φέτος καθώς έχασε την πρόκριση με ήττα 1-0 στην έδρα της Σαουθάμτον. Στα του πρωταθλήματος, κατάφερε να πάρει άνετη νίκη με 3-0 απέναντι στην Νιουκάστλ. Το σκορ άνοιξε στο 50ο λεπτό με όμορφο σουτ ο Ομπαμεγιάνγκ ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σακά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Ομπαμεγιάνγκ στο 77ο λεπτό με την ομάδα του Αρτέτα να βρίσκεται πλέον στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-19 και 27 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Ομπαμεγιάνγκ (επιθετικός) και Θεμπάγιος (μέσος) με τον πρώτο να έχει οικογενειακά προβλήματα. Σίγουρα εκτός ο Μάρι (αμυντικός).