Σαουθάμπτον

Επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στην αγωνιστική δράση η Σαουθάμπτον η οποία νίκησε με 3-0, στην έδρα της Νόριτς. Την θέση ενός ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου έδωσε ένα καταιγιστικό δεύτερο μέρος με τους «άγιους» να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο, καταφέροντας να σκοράρουν τρία γκολ με τους Ινγκς, Άρμοστρονγκ και Ρέντμοντ. Πλέον η ομάδα του Χάσενχαλτ βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-52 και 37 βαθμούς.

Εκτός αποστολής ο τιμωρημένος Τζενεπό (μέσος).

Άρσεναλ

Άλλη μία απογοητευτική εμφάνιση για την Άρσεναλ, άλλη μία πικρή ήττα με 2-1 στην έδρα της Μπράιτον που «επισκιάστηκε» από τον σοβαρό τραυματισμό του Λένο. Οι «κανονιέρηδες» αρχικά άνοιξαν το σκορ με καταπληκτικό γκολ του Πεπέ στο 68ο λεπτό ωστόσο έδειξαν και πάλι σημάδια αστάθειας με την ισοφάριση να έρχεται στο 75ο λεπτό και το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους να είναι «μαχαιριά» στο 95ο λεπτό με τον Μοπέ. Πλέον η ομάδα του Αρτέτα βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 41-41 και 40 βαθμούς.

Η μισή ομάδα θα απουσιάσει για την Άρσεναλ και πιο συγκεκριμένα απόντες θα είναι οι βασικοί Μάρι (στόπερ), Λουίζ (στόπερ), Μαρτινέλι (επιθετικός), Παπασταθόπουλος (στόπερ), Λένο (τερματοφύλακας), Τσάκα (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Τσέιμπερς (αμυντικός). Εκτός θα παραμείνει επίσης ο ανέτοιμος Σοάρες (μπακ).