Σάντα Κλάρα

Τέλος μπήκε στο αήττητο σερί για την Σάντα Κλάρα που έχασε αυτή την φορά με 2-1 στην έδρα της Μορεϊρένσε. Αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15ο λεπτό με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται είκοσι λεπτά αργότερα με τον Καρβάλο. Στο δεύτερο μέρος έμεινε με δέκα παίκτες με τον Ράμος να δέχεται δεύτερη κίτρινη και τους γηπεδούχους να τους «τιμωρούν» στο 74ο λεπτό. Η ομάδα του Ενρίκες βρίσκεται πλέον στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-23 και 29 βαθμούς.

Εκτός ο βασικός και τιμωρημένος Ράμος (μπακ), δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα τραυματισμών.

Πόρτο

«Πικρή» γεύση άφησε το Europa League για την Πόρτο που με 2/2 ήττες απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν δέχθηκε τον αποκλεισμό από την συνέχεια. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κονσεϊσάο πλησιάζει ακόμα περισσότερο την κορυφή. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, τα έβρισε «σκούρα» για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την λύση να έρχεται με μία «οβίδα» του Τέγιες στο 87ο λεπτό. Στο -1 πλέον από την κορυφή οι «δράκοι» με ρεκόρ 47-15 και 56 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο σημαντικός Βιτίνια (μέσος), δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα τραυματισμών.