Σάντα Κλάρα

Σε ένα μοιρασμένο ματς, Σάντα Κλάρα και Ρίο Άβε αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ράμος δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Πορτιμονένσε. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τον Κόστα στο 19ο λεπτό πριν ο Λούκας καθορίσει το τελικό σκορ στο 43ο λεπτό. Περνάμε μία άσχημη φάση δήλωσε ο Πορτογάλος κόουτς με την ομάδα του να βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-14 και 4 βαθμούς.

Εκτός οι Κοστίνα (επιθετικός), Ράμος (επιθετικός) και Βιλανουέβα (αμυντικός).

Μπράγκα

Αν και δυσκολεύτηκε, η Μπράγκα νίκησε με 3-1, εντός έδρας την Τοντέλα. Το πρώτο γκολ από πλευράς γηπεδούχων επιτεύχθηκε στο 80ο λεπτό  ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χόρτα σκόραρε εκ νέου για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό σκορ καθόρισαν οι Νταντάσοβ και ο Μεντέιρος με δεύτερο προσωπικό του γκολ. Σε δηλώσεις του, ο Καρβαλχάλ τόνισε πως η ομάδα του απελευθερώθηκε μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος. Πλέον, η «αρμάδα» του Πορτογάλου τεχνικού βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-5 και 11 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο Ρουίζ (επιθετικός), αμφίβολοι οι Κάρμο (αμυντικός), Κάστρο (μέσος), Ρολάντο (αμυντικός) και Σίλβα (αμυντικός).