Σάντα Κλάρα

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει η Σάντα Κλάρα, με 1-0 κόντρα στη Ζιλ Βιθέντε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Κόστα, από εκεί και έπειτα έδωσαν χώρο στον αντίπαλο δίχως όμως να το «πληρώσουν» με ισοφάριση. Στα μεταγραφικά, η ομάδα του Ράμος ενισχύθηκε με τους Αξτρέι (αμυντικός) και Φελίπε (επιθετικός).

Σίγουρα εκτός ο σημαντικός Κοστίνα (επιθετικός), αμφίβολοι οι Κειτά (εξτρέμ) και Τασάνο (αμυντικός) που ταλαιπωρήθηκαν το προηγούμενο διάστημα από τον Covid-19.

Μπενφίκα

Άλλο ένα τρίποντο πανηγύρισε η Μπενφίκα, με 2-1 αυτή τη φορά, εντός έδρας κόντρα στη Τοντέλα. Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή με τους Σίλβα και Ζιλμπέρτο στο 71ο και 88ο λεπτό αντίστοιχα. Ψάχνεται η λύση για να υπάρξει νέος πρόεδρος-μεγαλομέτοχος στην ομάδα. Στα μεταγραφικά, το ρόστερ του Ζεσούς ενισχύθηκε με τους ποιοτικούς Λαζάρο (μέσος) και Ζοάο Νέτο (μέσος).

Παραμένει εκτός ο Φέρο (αμυντικός), τιμωρημένος ο Τάαραμπτ (μέσος).