Σάντα Κλάρα

Έμεινε χωρίς ήττα για δεύτερο συνεχόμενο ματς η Σάντα Κλάρα η οποία αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 στην έδρα της Ρίο Άβε. Η ομάδα του Ενρίκες, αν και βρέθηκε πίσω, κατάφερε όχι μόνο να βρει απάντηση αλλά και να κάνει την ανατροπή με τα γκολ των Ζε Μάνουελ και Καρντόσο στο 45ο και 69ο λεπτό αντίστοιχα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση ισοφαρίζοντας στο 81ο λεπτό. Σταθερά στην 10η θέση παραμένει η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού με ρεκόρ 34-39 και 42 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Ράμος (μέσος) καθώς και ο μακροχρόνιος τραυματίας Ούκρα (μέσος).

Γκιμαράες

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, η Γκιμαράες πήρε τρίποντο, με 1-0 εντός έδρας απέναντι στην Μαρίτιμο. Οι γηπεδούχοι ήταν η καλύτερη ομάδα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, κατάφεραν να προηγηθούν με τον Έντουαρντς στο 24ο λεπτό, προβάδισμα που το κράτησαν μέχρι τέλους έπειτα από σωστή λειτουργία της αμυντικής γραμμής. Η ομάδα του Βιειρά έχασε την ευρωπαϊκή έξοδο την φετινή χρονιά, βρίσκεται στην 7η θέση με ρεκόρ 51-36 και 49 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μπονταρένκο (αμυντικός), Τζόναταν (τερματοφύλακας), Σουλιμάν (αμυντικός) και Βενανσιό (αμυντικός).