Σάντα Κλάρα

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ πήρε η Σάντα Κλάρα, με 1-0, στην έδρα της Γκιμαράες. Προηγήθηκε από νωρίς, κατάφερε να κλείσει κάθε κενό στην άμυνα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ράμος πήρε τους τρεις βαθμούς με 3-1, στην έδρα της Νασιονάλ Μαδέιρα. Πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο μέρος όπου κατάφερε να σκοράρει δις. Στο δεύτερο ημίχρονο «κλείδωσε» το τρίποντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντάνα στο 85ο λεπτό. Πλέον η «αρμάδα» του Πορτογάλου τεχνικού βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-9 και έχοντας 13 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Μανσούρ (αμυντικός) και Σαριάρ (επιθετικός).

Γκιμαράες

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε στο Λιγκ Καπ, η Γκιμαράες δεν μπόρεσε να πάρει και την πρόκριση, δεχόμενη τον αποκλεισμό, στα πέναλτι, απέναντι στην Μπενφίκα. Στα του πρωταθλήματος, νίκησε με 1-0, την Πορτιμονένσε, εντός έδρας. Δυσκολεύτηκε αρκετά να δημιουργήσει στην αναμέτρηση, σκόραρε ο Αντρέ στο 32ο λεπτό με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος. Πλέον η ομάδα του Ενρίκες βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-7, έχοντας 16 βαθμούς.

Εκτός ο αναπληρωματικός Ουαταρά (επιθετικός) καθώς και οι μακροχρόνιοι Αμοά (μέσος) και Γουακάσο (μέσος).