Σαμπντόρια

H Σαμπντόρια υστέρησε εμφανώς κατά τη φιλοξενία της Νάπολι στο Λουίτζι Φεράρις, υπήρξε σπάνια δημιουργική στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και από τη στιγμή που δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο γνώρισε την ήττα (0-2). Οχτώ αγωνιστικές πριν από το φινάλε οι μπλουτσερκιάτι βρίσκονται ακριβώς στη μέση του βαθμολογικού πίνακα και το γεγονός αυτό λέει την αλήθεια για τη συνολική εικόνα της ομάδας του Κλαούντιο Ρανιέρι που εξασφάλισε άνετα την παραμονή της αλλά δε μπορούσε να διεκδικήσει και την έξοδο στην Ευρώπη. Μοιρασμένες οι επιδόσεις στη Λιγουρία (6-2-7 με 10/15 over).

Mεγάλο ερωτηματικό ο Κουαλιαρέλα (Ε).

Ελλάς Βερόνα

Από την άλλη πλευρά, η Ελλάς περιορίστηκε σε απολύτως παθητικό ρόλο στο ματς με τη Λάτσιο στο στάδιο Αντρέας Μπεντεγκόντι κι αυτό δεν της βγήκε καθώς στο 92ο λεπτό δέχτηκε γκολ και γνώρισε δίκαια την ήττα (0-1). Οι τζιαλομπλού έχασαν τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια τους, κάτι που δεν τους στεναχωρεί ιδιαίτερα αφού συγκαταλέγονται σε κάθε περίπτωση στις θετικές εκπλήξεις της χρονιάς και θα τερματίσουν αρκετά υψηλότερα από την τελική κατάταξη σε σχέση με τις αρχικές εκτιμήσεις. Μοιρασμένες οι επιδόσεις μακριά από το Βενέτο (5-5-5 με 9/15 under).

Tσετίν (Α) και Φαβίλι (Ε) δεν είναι διαθέσιμοι.