Σαμπντόρια

Ιδανικός αυτόχειρας στη Σαρδηνία όπου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-3 ως το 74' αλλά κατάφερε μέσα σε είκοσι λεπτά να δεχτεί τρία τέρματα και να φύγει με άδεια χέρια (4-3) κόντρα στην Κάλιαρι. Ακολούθησε η ήττα (2-1) από την ίδια ομάδα που σήμανε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, όμως ο συγκεκριμένος θεσμός δεν ήταν σε καμία περίπτωση προτεραιότητα για τους μπλουτσερκιάτι που παλεύουν να απομακρυνθούν από τα χαμηλότερα στρώματα της κατάταξης. Δεδομένη η βελτίωση επί ημερών Κλαούντιο Ρανιέρι πάντως, όπως και η δυναμική που αναπτύσσεται στο Λουίτζι Φεράρις (2-3-2 με 4/7 under).

Θα λείψουν απόψε οι Ντεπάολι (Μ), Μπερτολάτσι (Μ), Μπερεζίνσκι (Α).

Πάρμα

Κατώτερη των προσδοκιών κατά τη φιλοξενία της Μίλαν στο Ένιο Ταρντίνι, δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που την υποχρέωσαν σε ήττα (0-1) με γκολ στο 88ο λεπτό της συνάντησης. Συνεχίζονται οι μεταπτώσεις στην αγωνιστική συμπεριφορά των παρμέντσι, οι οποίοι όμως τις περισσότερες φορές είναι ανταγωνιστικοί, εξ ου και η ψηλή θέση τους στην κατάταξη (8η). Την Πέμπτη ήρθε η νίκη (2-1) επί της Φροζινόνε που έδωσε στην Πάρμα το εισιτήριο για τους 16 του Κυπέλλου, λιγότερο καλή φέτος η εκτός έδρας συγκομιδή (1-3-2 με 3 under-3 over).

Aμφίβολοι οι επιθετικοί Καραμό και Ινγκλέζε.