Σαμπντόρια

H αποβολή του Αουτζέλο στο 40ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Κάλιαρι ουσιαστικά την καταδίκασε, αφού αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο επιτρέποντας στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν φάσεις και γκολ. Η ήττα (2-0) από την Κάλιαρι διέκοψε ένα θετικό σερί της τάξης του 3-1-0 αλλά δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Κλαούντιο Ρανιέρι που βλέπει την ομάδα του να παίζει ορθολογικά και συνήθως αποτελεσματικά. Μοιρασμένες οι επιδόσεις στη Γένοβα (1-1-1 με 2/3 over), ακολουθεί το ντέρμπυ της πόλης με την Τζένοα στα πλαίσια του Κυπέλλου.

Τιμωρημένοι οι Τονέλι (Α) και Αουτζέλο (Α), τραυματίας ο εξτρέμ Κειτά.

Μπολόνια

Η απόδοση της κινήθηκε σε ρηχά νερά στο ματς με τη Νάπολι που διεξήχθη στο Νταλ' Αρα και θα έπρεπε να κάνει πολύ περισσότερα προκειμένου να αποφύγει την ήττα (0-1). Κατά συνέπεια οι ροσομπλού δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στη νίκη επί της Κάλιαρι που είχε προηγηθεί και εξακολουθούν σε γενικές γραμμές να μην ικανοποιούν τον κόσμο τους με τις εμφανίσεις και τα αποτελέσματα τους. Βέβαια ο προπονητής Μιχαίλοβιτς είχε ζητήσει ουσιαστική μεταγραφική ενίσχυση το περασμένο καλοκαίρι που δεν ήρθε ποτέ, ακόμα να κερδηθεί κάποιος βαθμός μακριά από τη Μπολόνια (0-0-3 με 2/3 under).

Eκτός οι Ντάικς (Α), Πόλι (Μ), Όλσεν (Ε), Σανσόνε (Ε), Σανταντέρ (Ε).