Σαμπντόρια

Κακή η εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα με τη Φιορεντίνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 και θα μπορούσε να δεχτεί κι άλλο τέρμα ωστόσο η ανάπαυλα λειτούργησε θετικά και στην επανάληψη ήταν εκείνη η καλύτερη ομάδα. Ο Καπράρι στο 60' έφερε το ματς στα ίσα και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους φέρνοντας και τη δικαιοσύνη στο αποτέλεσμα αφού στην ουσία τα δύο σύνολα αλληλοεξουδετερώθηκαν. Στα περυσινά στάνταρ κινείται η Σαμπντόρια που βρίσκεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης - αν και πολύ νωρίς - η αλήθεια είναι πως πολύ θα ήθελε να μπει σφήνα στους ''μεγάλους'' και να κερδίσει εισιτήριο για την Ευρώπη.

Θα λείψει και πάλι ο Σαπονάρα (Ε).

Ίντερ

Η ήττα-σοκ από την Πάρμα στο Μιλάνο με σκορ 0-1 έφερε γκρίνια (διαιτητικά λάθη) και απογοήτευση (κακή εμφάνιση) αλλά όλα ξεχάστηκαν μεσοβδόμαδα μετά τη μεγάλη νίκη (2-1) επί της Τότεναμ με δύο γκολ που ήρθαν στο τέλος από τους Ικάρντι και Βεσίνο. Οι νερατζούρι είχαν απόλυτη ανάγκη το συγκεκριμένο αποτέλεσμα καθώς η πίεση είχε αρχίσει να συσσωρεύεται στους ώμους του προπονητή Λουτσιάνο Σπαλέτι και των ποδοσφαιριστών του αφού η συγκομιδή των 4 βαθμών σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα δε μπορεί να θεωρείται ικανοποιητική. Βέβαια ενδεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα απόψε θα ξαναφέρει τον προβληματισμό στις τάξεις τους.