Σαμπντόρια

Το μεγάλο ντέρμπυ της Γένοβας κυλούσε σβηστά προς τη λευκή ισοπαλία χωρίς κάποια εκ των Τζένοα ή Σαμπντόρια να παίρνει ρίσκα για να σκοράρει αλλά πέντε λεπτά πριν από το φινάλε ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι χάρισε τη νίκη (0-1) στη μοναδική τελική προσπάθεια προς το στόχο από τους μπλουτσερκιάτι! Πολύ μεγάλος ο ενθουσιασμός των τιφόζι, σαφώς και ο προπονητής Κλαούντιο Ρανιέρι πιστώνεται σημαντικό μερίδιο από την αγωνιστική βελτίωση της Σαμπντόρια που πλέον ανέβηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και θέλει να απομακρυνθεί περαιτέρω. 2-3-3 με 5/8 under το φετινό ρεκόρ στο στάδιο Λουίτζι Φεράρις.

Σταθερά εκτός ο μπακ Μπερεζίνσκι.

Γιουβέντους

''Καθάρισε'' από το πρώτο ημίχρονο το ματς με την Ουντινέζε στο Τορίνο, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να επιστρέφει στην ουσία πετυχαίνοντας δύο τέρματα και τον Μπουνούτσι να σημειώνει το τρίτο. Στην επανάληψη οι πρωταθλητές χαλάρωσαν πολύ και απλά προς το τέλος δέχτηκαν το γκολ που σήμανε το τελικό υπέρ τους 3-1. Οι μπιανκονερι βρίσκονται στην κορυφή της Serie A, ωστόσο η ''συγκάτοικος'' στην πρώτη θέση Ίντερ και η Λάτσιο που βρίσκεται στο -3 δεν τους αφήνουν περιθώρια για εφησυχασμό και ο στόχος απόψε στη Γένοβα είναι αποκλειστικά το τρίποντο. 5-2-1 με 4 under-4 over μακριά από το Πεδεμόντιο φέτος για το πρωτάθλημα.