Σαμπντόρια

Mετά από μία περίοδο ντεφορμαρίσματος δείχνει να παίρνει ξανά τα πάνω της, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στη Φεράρα, εκεί που η Ντόρια πήρε μία σημαντική νίκη (1-2) επί της ΣΠΑΛ. Αμφότερα τα τέρματα των μπλουτσερκιάτι σημειώθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού από τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα, χάρη στο τρίποντο αυτό οι Γενοβέζοι παρέμειναν σε τροχιά διεκδίκησης της εξόδου στην Ευρώπη αφού απέχουν μόλις δύο βαθμούς από την έκτη θέση της κατάταξης. Καλή κατά κανόνα η εικόνα τους στην πρωτεύουσα της Λιγουρίας (7-2-3 με 7/12 under).

Tραυματίες οι Μπαρέτο (Μ), Ραμίρες (Μ), Καπράρι (Ε), ερωτηματικό ο πολύτιμος σέντερ φορ Κουαλιαρέλα.

Αταλάντα

Το γκολ που δέχτηκε με το ''καλημέρα'' στο Μπέργκαμο από τη Φιορεντίνα δεν της κόστισε αφού στη συνέχεια κυριάρχησε απόλυτα φτάνοντας σε μία σημαντική νίκη (3-1) απέναντι σε έναν αντίπαλο με παρόμοια στόχευση. Οι νερατζούρι βρίσκονται σταθερά προ των πυλών της πρώτης εξάδας, παράλληλα είναι το φαβορί για να βρεθούν στον τελικό του ιταλικού Κυπέλλου απέναντι σε μία εκ των Μίλαν ή Λάτσιο. Αρκετές καλές είναι οι επιδόσεις του συγκροτήματος του Γκασπερίνι μακριά από τη Λομβαρδία (6-2-5 με 9/13 over).

Aμφίβολος ο βασικός σέντερ μπακ Τολόι.

Bet Info - Αταλάντα

Η Αταλάντα είναι η ομάδα που έχει πετύχει τα περισσότερα εκτός έδρας τέρματα (30) στο καμπιονάτο.