Σαμπντόρια

Το πάλεψε το παιχνίδι στο Ολίμπικο, όμως της έλειψε η αποτελεσματικότητα στις τελικές της προσπάθειες σε αντίθεση με τη γηπεδούχο Λάτσιο που βρήκε γκολ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Επιστροφή στις ήττες (1-0) για τους μπλουτσερκιάτι, οι οποίοι έχουν καθιερωθεί στα μέσα του βαθμολογικού πίνακα και θα είναι μία από τις ομάδες-ρυθμιστές της μάχης για την Ευρώπη και την αποφυγή του υποβιβασμού αφού πρακτικά δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο στόχο μέχρι το τέλος της σαιζόν. Το συγκρότημα του Κλαούντιο Ρανιέρι παίζει περισσότερο ανοιχτά στη Λιγουρία (5-1-5 με 9/11 over).

Tιμωρημένος ο μέσος Σίλβα.

Bet Info - Σαμπντόρια

8 γκολ/γκολ στα 9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Αταλάντα

Η ''εφεύρεση'' του διαιτητή της αναμέτρησης με τη Ρεάλ Μαδρίτης να την αφήσει με 10 παίκτες ήδη από το 16ο λεπτό της συνάντησης στο Μπέργκαμο της στοίχισε σε καθοριστικό βαθμό, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 0-1 με γκολ στο φινάλε. Δύσκολη αλλά όχι απίθανη η πρόκριση στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ όσο αφορά το καμπιονάτο οι μπεργκαμάσκι έρχονται από τη σημαντική επικράτηση με σκορ 4-2 επί της Νάπολι στη Λομβαρδία που τους έφερε προ των πυλών της προνομιούχου τετράδας. Η σχετική μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ είναι απρόβλεπτη πάντως, 6-4-1 με 7/11 over o εκτός έδρας απολογισμός.

Τιμωρημένος ο Τζίμσιτι (Α), τραυματίες οι Χάτεμπουρ (Μ) και Σαπάτα (Ε).