Σάλκε

Ανύπαρκτη επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο της εξόδου στο Ντίσελντορφ, συμπτωματικά βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Μακ Κένι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ούτε η ίδια δεν το πίστεψε και δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά υπέστη ακόμα μία ήττα (2-1) από τη μαχητική Φορτούνα που εμφανώς το ήθελε περισσότερο. Τραγικές οι επιδόσεις των Βασιλικών Μπλε στο δεύτερο γύρο, με πάγια αδυναμία το δημιουργικό παιχνίδι, ευτυχώς για αυτούς που η συγκομιδή τους στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος απομακρύνει προς ώρας τον κίνδυνο να μπλέξουν με σενάρια υποβιβασμού, όπως πέρυσι.

Εκτός οι Σερντάρ (Μ) και Αρίτ (Ε).

Bet Info - Σάλκε

Μόλις ένας κερδισμένος βαθμός στις έξι τελευταίες αγωνιστικές.

Βέρντερ Βρέμης

Παλικαρίσια η εμφάνιση της στη Βρέμη απέναντι στη Μπορούσια Γκλάντμπαχ, την οποία περιόρισε πολύ αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει κάποια από τις αντεπιθέσεις της για να σκοράρει και να πάρει κάτι παραπάνω από το βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Εμφανής η βελτίωση της Βέρντερ στα τελευταία παιχνίδια, θα χρειαστεί όμως περισσότερη ουσία και νίκες για να μπορέσει να σώσει την παρτίδα της παραμονής καθώς βρίσκεται στο -5 από τα μπαράζ και στο -6 από την απευθείας σωτηρία, αν κι έχει έναν αγώνα λιγότερο. Πολύ σημαντική η σημερινή έξοδος για τη Βέρντερ, άλλωστε εκτός έδρας τα πηγαίνει συνολικά καλύτερα.

Τιμωρημένος ο Βέλκοβιτς (Α), αμφίβολος ο Φογκτ (Α).