Σάλκε

Δεν άξιζε να ηττηθεί στο Φράιμπουργκ καθώς ειδικά στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε πολύ καλά αλλά για ένα ακόμα παιχνίδι η τύχη της γύρισε την πλάτη βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει δύο φορές στο αντίπαλο δοκάρι. Στις αρχές της επανάληψης είδε τη γηπεδούχο να σκοράρει, έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και δεν έκανε και πολλά για να αποφύγει την ήττα (1-0). Ολοένα και χειρότερο το κλίμα στο Γκεζελκίρχεν καθώς οι Βασιλικοί Μπλε βρίσκονται καθηλωμένοι στον πάτο της βαθμολογικής κατάταξης χωρίς να έχουν αποκομίσει ακόμα βαθμό, ο προπονητής Τεντέσκο καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να αλλάξει τη ψυχολογία των παικτών του.

Σταμπουλί (Μ), Οτσίπκα (Α) και Σκρίμπσκι (Ε) δεν υπολογίζονται σήμερα.

Bet Info - Σάλκε

Η Σάλκε σημείωσε μόλις 2 τέρματα στις 5 πρώτες αγωνιστικές, η χειρότερη σχετική επίδοση στη Μπουντεσλίγκα.

Μαιντζ

Κλειστό το παιχνίδι με τη Βόλφσμπουργκ στο Μάιντζ, οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ελαφριά υπεροχή όσο αφορά τις ευκαιρίες για γκολ αλλά η γηπεδούχος είχε μία μεγάλη ευκαιρία στην τελευταία φάση να κλέψει τη νίκη, με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Όχι άσχημη η ισοπαλία (0-0) για τους κόκκινους που έχουν υποστεί μόλις μία ήττα (2-2-1) στην εκκίνηση του γερμανικού πρωταθλήματος, καθόλου αρνητικός απολογισμός για ομάδα που έχει ως στόχο τη γρήγορη εξασφάλιση της σωτηρίας. Το μεγάλο όπλο της Μάιντζ φέτος είναι η καλή ανασταλτική λειτουργία αφού σε κανένα παιχνίδι δε δέχτηκε πάνω από ένα γκολ.

Μακροχρόνιες οι απουσίες της (Άντλερ, Μπροζίνσκι, Χακ, Λάτζα).