Σάλκε

Της βγήκαν όμορφοι αυτοματισμοί στο πρώτο ημίχρονο της εκτός έδρας αποστολής με τη Χοφενχάιμ, εξουδετέρωσε τα αντίπαλα ατού έστω και με τη βοήθεια της τύχης αλλά στην επανάληψη επανήλθε η κανονικότητα της φετινής Σάλκε που δέχτηκε σωρεία φάσεων και τερμάτων με αποτέλεσμα την ήττα με σκορ 4-2. Τυπική διαδικασία οι τελευταίες αγωνιστικές για τους Βασιλικούς Μπλε που έχουν προ πολλού υποβιβαστεί στην Τσβάιτε και προσπαθούν να εξάγουν κάποια τελευταία συμπεράσματα για το έμψυχο δυναμικό και τον προπονητή Γραμμόζη, 2-3-10 με 8/15 over ο φετινός απολογισμός τους στο Γκεζελκίρχεν.

Τιμωρημένος ο φορ Ουτ, μία ντουζίνα οι τραυματίες.

Bet Info - Σάλκε

Η Σάλκε σκόραρε μόνο στη 1 από τις 6 πιο πρόσφατες εντός έδρας υποχρεώσεις της.

Χέρτα

Ισορροπημένο το ''εξάποντο'' παιχνίδι που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικές και να μην παίρνουν ρίσκα - ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο - με εύλογη συνέπεια τη λευκή ισοπαλία (0-0). Η Χέρτα υπερέχει στην τριπλή ισοβαθμία με τις Αρμίνια και Βέρντερ έχοντας κι έναν αγώνα λιγότερο, συνεπώς απόψε απέναντι στην καταδικασμένη Σάλκε έχει τη χρυσή ευκαιρία να πραγματοποιήσει αποφασιστικό βήμα που θα την φέρει κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής της στη Μπουντελίγκα. Όχι και τόσο καλές ωστόσο οι εκτός έδρας επιδόσεις της (2-6-8 με 9/15 under).

Πλάτενχαρτ (Μ), Γκεντουζί (Ε), Λουκεμπάκιο (Ε), Κούνια (Ε) και Κεντίρα (Μ) είναι οι σημαντικότερες απουσίες.