Σαχτάρ Ντόνετσκ

Δυσκολεύτηκε στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος καθώς νίκησε με 1-0 την αδύναμη Ντέσνα εντός έδρας. Η κόκκινη κάρτα του Καγιόντε στο 64’ επηρέασε την ομάδα της Σαχτάρ η οποία έχασε ρυθμό με τον Μαικόν όμως να είναι ο λυτρωτής για τους γηπεδούχους στο 88ο λεπτό. Η Σαχτάρ έπειτα και από αυτό το αποτέλεσμα βρίσκεται στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος με ρεκόρ 31-6 και 31 πόντους. Για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ αδίκησε τον εαυτό της και αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Λυών με 2-2. Ο Μοράες ήταν φοβερός για τους Ουκρανούς, βάζοντας δύο γκολ στο 44’ και στο 55’, όμως η ποιότητα της Λυών έκανε την διαφορά με τους Ντεμπελέ και τον Ντουμπόις να πετυχαίνουν τα γκολ που εν τέλει χάρισαν το βαθμό της ισοπαλίας. Στην 3η θέση του ομίλου βρίσκεται η Ουκρανική ομάδα με ρεκόρ 4-4 και 2 βαθμούς.

Μοναδικός απών ο σημαντικός Τάισον.

(4-2-3-1): Πιάτοφ – Ισμαίλι, Ρακίτσκι, Κριβστόκ, Ματβιένκο – Στεπανένκο, Μαικόν – Μπόλμπατ, Αλαν, Μάρλος – Μοράες.

Φονσέκα (Προπονητής Σαχτάρ): Η νίκη απέναντι στην Ντέσνα ήταν καθοριστική καθώς μας ανέβασε την ψυχολογία και δείξαμε χαρακτήρα. Πρέπει να πιστέψουμε στους εαυτούς μας και να δώσουμε το καλύτερο που μπορούμε στο ματς με την Σίτι.

Μάντσεστερ Σίτι

Επέστρεψε στις νίκες η Μάντσεστερ Σίτι και αυτή την φορά το πέτυχε με εμφατικό τρόπο διαλύοντας την Μπέρνλι με 5-0. Πλουραλισμός στην επίθεση με τους Αγκουέρο, Φερναντίνιο, Σίλβα, Μάρεζ και Σανέ να πετυχαίνουν ο καθένας από ένα γκολ. Δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τον αντίπαλο και δίκαια πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι «πολίτες» βρίσκονται στην 1η θέση του πρωταθλήματος σε ισοβαθμία με την Λίβερπουλ με ρεκόρ 16-3 και 23 βαθμούς. Για την δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε μεγάλη νίκη επί γερμανικού εδάφους και πιο συγκεκριμένα εναντίον της Χοφενχάιμ με 2-1. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Αγκουέρο να φέρνει όμως σε ισορροπία το ματς στο 8ο λεπτό. Στην συνέχεια οι Άγγλοι ανέβασαν ρυθμό και πέτυχαν την νίκη μετά από λάθος της άμυνας της Χόφενχαιμ και σουτ του Σίλβα στο 87’. Στην 2η θέση του ομίλου βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 3-3 και 3 βαθμούς.

Θα λείψουν οι Γκουντογκάν, Μπράβο και Ντανίλο. Επιστρέφει ο Ντε Μπρούινε.

(4-3-3): Έντερσον – Μεντί, Λαπόρτ, Κομπανί, Γουόκερ – Μπερνάντο Σίλβα, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα – Σανέ, Ζέζους, Στέρλινγκ.

Ζιτσένκο (Αμυντικός Σίτι): Ξέρουμε πόσο σημαντική είναι η διοργάνωση για εμάς, ειδικά μετά το πρώτο κακό παιχνίδι εναντίον της Λυών. Είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα εναντίον της Σαχτάρ. Γνωρίζουμε πόσο δυνατή ομάδα είναι.