Ρόμα

Δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την αναμφίβολη υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπυ με τη Μίλαν πετυχαίνοντας κάποιο τέρμα, αντίθετα στην επανάληψη υστέρησε σε σχέση με τους γηπεδούχους, δέχτηκε δύο τέρματα και γνώρισε την ήττα (2-0). Ολοένα και πιο μακριά το όνειρο της τέταρτης θέσης για τους τζιαλορόσι που υπολείπονται της Αταλάντα κατά 9 βαθμούς και η κατάσταση δείχνει μάλλον απίθανο να ανατραπεί, οπότε θα πρέπει να συμβιβαστούν και φέτος με την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ. Το συγκρότημα του Φονσέκα επικράτησε μόνο στις μισές εντός έδρας αναμετρήσεις του ως τώρα (7-3-4 με 10/14 over).

Tιμωρημένοι είναι οι Βερετού (Μ) και Πελεγκρίνι (Μ), τραυματίας ο κίπερ Λόπεθ.

Bet Info - Ρόμα

8 γκολ/γκολ & over στα 10 τελευταία παιχνίδια.

Ουντινέζε

Τηρουμένων των αναλογιών τα πήγε καλά κατά τη φιλοξενία της Αταλάντα στο Φρίουλι δείχνοντας ένα πιο θαρραλέο πρόσωπο από όσο μας έχει δείξει φέτος, όμως τα δύο τέρματα του Λαζάνια δεν ήταν αρκετά για να της δώσουν κάτι από το παιχνίδι αφού οι Λομβαρδοί ως γνωστόν σκοράρουν κατά ριπάς. Η ήττα (2-3) επεξέτεινε το σερί χωρίς νίκη στις 4 αγωνιστικές για τους μπιανκονέρι (0-2-2) που παραμένουν πολύ κοντά (+3) στη γραμμή του υποβιβασμού, επομένως απόψε είναι υποχρεωμένοι να κυνηγήσουν το θετικό αποτέλεσμα στην Αιώνια Πόλη. Ωστόσο, διαθέτουν τη μικρότερη εκτός έδρας συγκομιδή στο καμπιονάτο (2-3-9 με 8/14 under).

Θα λείψει και πάλι ο βασικός μέσος Μαντραγκόρα.