Ρόμα

Το τραγικό της πρώτο ημίωρο στο Mapei Stadium την έφερε πίσω στο σκορ με 3-0 και από εκεί και πέρα η αποστολή της απέναντι στη Σασσουόλο έγινε πραγματικό ''βουνό''. Στην επανάληψη οι τζιαλορόσι βελτιώθηκαν αισθητά, πέτυχαν δύο τέρματα με τους Κλάιφερτ και Τζέκο αλλά είδαν άμεσα τους νεροβέρντι να πετυχαίνουν το 4-2, σκορ με το οποίο η ομάδα του Φονσέκα εν τέλει ηττήθηκε. Συνεχίζεται η μονομαχία με την Αταλάντα για την τέταρτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ, προχωράει κανονικά η διαδικασία πώλησης του πλειοψηφικού πακέτου μετοχών του συλλόγου. Όχι και τόσο καλή η συγκομιδή στο Ολίμπικο (5-3-3 με 7/11 over).

Tιμωρημένος ο Πελεγκρίνι (Μ), τραυματίες οι Ζανιόλο (Ε) και Τζαπακόστα (Α).

Bet Info - Ρόμα

Η εστία της παραβιάστηκε στις 10 από τις 11 πιο πρόσφατες αγωνιστικές της υποχρεώσεις στη Ρώμη.

Μπολόνια

Πολύ καλύτερη σε σχέση με τη φιλοξενούμενη Μπρέσια στο στάδιο Νταλ' Αρα το προηγούμενο Σάββατο, όμως χρειάστηκε ένα γκολ του Μπάνι στο 89ο λεπτό για να έρθει το πολυπόθητο τρίποντο (2-1) για τη Μπολόνια. Ο φορμαρισμένος Ορσολίνι ισοφάρισε προηγουμένως για τους ροσομπλού που είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ από πέναλτυ, σημαντική η επιτυχία καθώς του επιτρέπει να διατηρούν ελπίδες κατάληψης της έκτης θέσης έχοντας για την ώρα μόλις δύο βαθμούς λιγότερους από την Κάλιαρι. Αντικειμενικά πάντως ο συγκεκριμένος στόχος είναι αρκετά δύσκολο να επιτευχθεί, 4-2-5 με 7/11 over το ρεκόρ μακριά από την Εμίλια-Ρομάνια.

Τιμωρημένος ο Πόλι (Μ), τραυματίες οι Ντάικς (Α), Σανταντέρ (Ε), Σανσόνε (Ε).