Ρόμα

Kαταπληκτικό το πρώτο ημίωρο της στον Κρότωνα, σε ένα διάστημα που δημιούργησε μπόλικες ευκαιρίες και τρία τέρματα, κάτι που της επέτρεψε να κάνει ορθή διαχείριση του παιχνιδιού ως το φινάλε και να αποδράσει με τη νίκη (1-3) επί των Pitagorici. Αποκάλυψη ο επιθετικός Μαγιοράλ που πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα, το δεύτερο μάλιστα ήταν πολύ εντυπωσιακό. Από εκεί και πέρα οι τζιαλορόσι έδειξαν για ακόμα μία φορά πως βρίσκονται στο σωστό δρόμο έχοντας εδραιωθεί στην τρίτη θέση της κατάταξης, το σημερινό ντέρμπυ θα δείξει τις πραγματικές τους δυνάμεις. Χωρίς ήττα φέτος στο Ολίμπικο (6-2-0 με 5/8 over).

Mιράντε (Τ), Σπινατσόλα (Α), Παστόρε (Ε), Πέδρο (Ε) δεν είναι διαθέσιμοι.

Ίντερ

Η αποτυχημένη εκτέλεση πέναλτυ του Αλέξις Σάντσες στο 12ο λεπτό της εξόδου της στη Γένοβα της κόστισε αφού ενθάρρυνε τη γηπεδούχο Σαμπντόρια που την προβλημάτισε έντονα και την έφερε πίσω στο σκορ με 2-0. Στην επανάληψη οι νερατζούρι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να περιορίσουν την έκταση της ήττας σε 2-1 με κεφαλιά του αμυντικού Ντε Φράι. Η Ίντερ παρέμεινε στο -1 από την κορυφή, όμως είδε την Γιουβέντους να μειώνει την ψαλίδα και το καμπιονάτο είναι εξαιρετικά αμφίρροπο, 5-2-1 με 5/8 over oι εκτός έδρας επιδόσεις της ομάδας του Αντόνιο Κόντε.